Kun je zakelijke blunders voorkomen?

In het boek van Business blunders komt naar voren dat een gat in de markt soms een valkuil is voor bedrijven. Zelfs met miljoenen aan onderzoek en marketing om een product in de markt te zetten is een flop niet altijd te voorkomen. Het risico van een mislukking ligt altijd op de loer in de zoektocht van bedrijven naar de gunst van de consument.

Ook grote multinationals slaan de plank soms mis bij de introductie van nieuwe innovaties. Hamburgergigant McDonalds, één van de succesvolste bedrijven in de wereld, lanceerde in 1991 een gezonde hamburger, de Mclean Deluxe, in een poging om de kritiek op het fastfood te verminderen.  Het gezonde alternatief verdween echter mede vanwege de mindere smaak na vijf jaar van de kaart.

Dichter bij huis liggen de negatieve voorbeelden eveneens voor het oprapen. Ahold Coffee Company lanceerde in 2007 het nieuwe koffieapparaat puC om een graantje mee te pikken van het succes van de Senseo van Philips. Het apparaat kon naast koffie ook soep en thee bereiden. Na een succesvolle introductie kwam al snel de klad in de verkoop mede vanwege de onaantasbaarheid van de Senseo.  Vorig jaar augustus kondigde het bedrijf aan om de productie van de puC te beëindigen.

De introductie van pakken vla met logos van Ajax, Feyenoord en PSV in 1996 werd ook geen verkoopsucces. De zuivelproducten, waarvan een gedeelte van de opbrengsten naar de voetbalclubs toe ging, konden consumenten niet bekoren en verdwenen al snel weer uit de schappen. In een enkel geval zijn innovaties hun tijd ver vooruit, maar gooit het noodlot roet in het eten. De Nederlandse IT-pionier Jan Sloot ontwierp in 1995, het begin van het internettijdperk, een systeem  dat in staat zou zijn om grote hoeveelheden informatie digitaal te verkleinen. Aan de vooravond van  een belangrijke deal met investeerders komt Sloot echter te overlijden en verdween het geheim van zijn uitvinding het graf in.

De grote vraag of zakelijke blunders voorkomen kunnen worden, is volgens de makers van het boek niet te beantwoorden. "Het simpele gegeven dat alle aanbieders van producten en diensten gezamenlijk veel meer aanbieden dan alle afnemers, maakt op voorhand al duidelijk dat er met grote regelmaat producten zullen mislukken of vroegtijdig uit de markt gehaald zullen worden." Wel wijzen ze erop dat bedrijven zelden een exit-strategie ontwikkelen, waarbij van te voren wordt vastgelegd wat de doelstellingen zijn en wanneer de stekker er uit gaat. Ook de haperende techniek is in hun ogen, vaak een reden waarom nieuwe producten het loodje leggen. Verder zien ze onvoldoende marktonderzoek als een derde struikelpunt waardoor een een innovatie de mist ingaat, omdat mogelijke problemen niet of te laat gesignaleerd worden.

bron : telegraaf.nl

Geplaatst op vrijdag 20 augustus 2010.